چطور لیست کسب و کارها را بدست بیاوریم؟ (خروجی اکسل)

فکر کنید دنبال یک تعمیرکار اجاق گاز یا یک چوب فروشی یا مسافرخانه یا باربری در شهر می‌گردید؟ از چه رفرنسی استفاده می‌کنید؟ در گوگل جستجو می‌کنید؟ از اطرافیان می‌پرسید؟

قطعاً روش‌های مختلفی برای پیدا کردن یک تعمیرکار یا نجار وجود دارد. بهترین راه به نظرم من همان پرسیدن از دوست و آشنا هست ولی به عنوان گزینه دوم اگر خواستید لیست کسب‌ و کارها و مشاغل یک شهر را پیدا کنید بهترین مرجع نهادهای دولتی و اتحادیه اصناف است.

البته این لیست در شرایط عدم قطعیت یا اضطرار به درد ما می‌خورد. یعنی وقتی هیچ اطلاعاتی در یک شاخه یا شغل نداریم به درد ما می‌خورد. یا اینکه یک محصول قیمت زیاد است و دوست داریم از چندین تامین‌کننده سوال کنیم. یا اینکه زمان زیادی نداریم که از کسی بپرسیم یا کسی اطرافمان نیست. مثلاً مسافر یا غریبه هستیم.

مزیت این لیست نسبت به جستجو در گوگل این است که کسب و کارها در آن دارای نام و آدرس و تلفن و پروانه کسب هستند. ولی کسب و کارهایی که در گوگل هستند بعضاً نه آدرسی دارند و نه دفتر. کسب و کاری که آدرس و پروانه کسب دارد و و توسط دولت شناسایی شده است بهتر از یک کسب و کار بی‌نام و نشان هست.

پیدا کردن کسب و کارهای یک استان

مثلاً قصد داریم لیست مغازه‌های استان البرز را استخراج کنیم.

برای این کار به لیست واحدهای صنفی براساس فعالیت سایت دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی بروید. (توجه: این سایت فقط با آی‌پی ایران باز می‌شود و با VPN باز نمی‌شود.)

استان مورد نظر را انتخاب کنید. بخش شهرستان را خالی نگه دارید و از بخش فعالیت روی خدماتی یا تولیدی یا توزیعی یا خدمات فنی کلیک کنید.

در اینجا خدماتی شامل شغل‌های خدماتی است.  تولیدی واحدهایی  هستند که چیزی تولید می‌کنند. توزیعی مثل فروشگاه‌ها و جاهایی که چیزی می‌فروشند. مثل سوپرمارکت. و خدمات فنی جاهایی که کارهای فنی ارائه می‌دهند مثل تعمیرگار ماشین.

روی دکمه جستجو کلیک کنید. لیست واحدهای صنفی آن استان ظاهر می‌شود:

البته برای استان‌های بزرگ مثل تهران، البرز یا مشهد این فایل بزرگ هست و بعضاً چند دقیقه طول می‌کشد تا دانلود شود و باید منتظر بمانید.

بعد در فایل اکسل می‌توانید جستجوی بیشتری انجام دهید.

اطلاعات به دست آمده شامل موارد زیر است:

استان: استان مورد نظر

شهرستان: شهرستان زیر مجموعه استان

نام: نام صاحب مغازه

نام خانوادگی: نام خانوادگی صاحب مغازه

عنوان تابلو: نام کسب و کار یا مغازه

شناسه صنفی: کدی که توسط دولت

تلفن ثابت: تلفن ثابت یا موبایل صاحب کسب و کار (ممکن است خالی باشد)

کد آیسیک: کدی که توسط سازمان ملل تعریف شده و در ادامه توضیح می‌دهم.

نام آیسیک: مربوط به کد آیسیک هست و بعداً توضیح می‌دهم.

آدرس: آدرس فیزیکی کسب و کار که ممکن است خالی،‌ناقص یا فاقد کدپستی یا همراه کدپستی باشد.

اگر قصد داشته باشید لیست تمام مغازه‌ها و فروشگاه‌ها و مشاغل یک استان را دربیاورید باید چهار بار کار بالا را تکرار کنید. (خدماتی، توزیعی، تولیدی و خدمات فنی)

کد آیسیک چیست؟

کد آیسیک یک کدی هست که توسط سازمان اقتصادی سازمان ملل به مشاغل داده شده است تا یک هماهنگی و استاندارد بین کشورها وجود داشته باشد.

مثلاً اگر دنبال املاک هستید کد آیسیک مشاور املاکی‌ها ۷۰۲۰۱۰ هست. این کدها را می‌توانید از فایل The International Standard Industrial Classification of All Economic Activities (ISIC) دانلود کرده و نگاه کنید. این نسخه آخرین ویرایش هست. ویرایش ۴ سال ۲۰۰۸. آولین ورژن سال ۱۹۴۸ یعنی ۷۱ سال پیش منتشر شده. حالا شما بشین بگو تو ایران و جهان قانون نیست.

البته این کد دارای تغییرات زیادی هست ولی حداقل چیزی که می‌دانم هر دسته شغل یا یک کد خاص شروع می‌شود. مثلاً مشاغل مرتبط با حمل و نقل با کد ۶ شروع می‌شوند. فایل مربوط به کد آیسیک حمل و نقل Transportation and storage

من وقتی دنبال وانت بار‌ها و باربری‌ها و کلاً واحدهای مرتبط با حوزه حمل و نقل یک شهر هستم. کد آیسیک فایل اکسل را طوری فیلتر می‌کنم که با ۶ شروع شوند. و را می‌دانم که هیچ کسب و کار مرتبط با حمل و نقل نیست که با کدی غیر از ۶ شروع شود.

شما هم باید بگردید و ببیند که شغلی که در آن حوزه هستید با چه کدی شروع می‌شود. بعد خیالتان راحت هست که چیزی را از قلم نندازید.

مثلاً سایت آی آر تعمیر مثال زده:

بخش (۰۱): کشاورزی، شکار و جنگلداری. یعنی با کد ۰۱ شروع می‌شود.

رده (۰۱۱): کشاورزی و فعالیت‌های مرتبط. با کد ۰۱۱ شروع می‌شود.

گروه (۰۱۱۲): دامداری. با کد ۰۱۱۲ شروع می‌شود.

طبقه (۰۱۱۲۱): فعالتی‌های دامداری روزانه (تولید لبنیات). با کد ۰۱۱۲۱ شروع می‌شود.

برای پیدا کردن کد آیسیک می‌توانید از صفحه پیدا کردن واحد صنفی براساس کد آیسیک مرکز اصناف استفاده کنید

مثلاً با وارد کردن عبارت “چوب”  تمام مشاغلی که این عنوان را در خود دارند با کد آیسیک نشان داده می‌شوند:

من این کد آیسیک را از صفحات بالا استخراج کردم و تا صفحه ۵۲ در فایل کد آیسیک با فرمت اکسل قرار دادم. بقیه صفحات هم اضافه خواهد شد.

 

فقط نکته آخر اینکه براساس اعلام این سایت کسی نباید از اطلاعات این سایت استفاده کند و لطفاً برای مصرف شخصی و پیدا کردن یک کسب و کار استفاده کنید.

من این گناه و خطا را کردم شما مرتکب آن نشوید. این همان چالش اخلاق داده هست که حداقل من در آن شکست خوردم.

البته ده‌ها سایت دیگر این لیست را استخراج کرده و با عناوین بانک اصناف ایران و فایل مشاغل ایران می‌فروشند و شما ندیده بگیرید و من بهانه دارم که از آن سایت‌ها برای استفاده در باراست استفاده کردم نه سایت اصلی اصناف و گناهش بر گردن سایت‌های واسطه.

۲ دیدگاه دربارهٔ «چطور لیست کسب و کارها را بدست بیاوریم؟ (خروجی اکسل)»

 1. علی جان سلام.
  مطلبت رو خوندم. مفید بود.
  می خوام باهات صحبت کنم، چه راه ارتباطی پیشنهاد میکنی؟
  من ایمیل میزارم، منتظر خبر از سمت شما میمونم.
  مرسی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید